Докторанти от Казахстан дойдоха на посещение в РЦПППО-София-град

Екипът на РЦПППО-София-град и професор Мира Цветкова – Арсова проведоха среща с трима докторанти от Казахстански национален педагогически университет в Алмати. Това са Досжан Токтарульи, Замзагуль Жуксупбекова и Жанар Манжибаева.

В Казахстан се развива приобщаващо образование от 2011 година, а над 2000 деца имат специални образователни потребности. В страната има 99 специализирани училища.

„В Казахстан има много деца със СОП. Решихме да работим в тази сфера, защото искаме да помогнем за тяхната интеграция“, споделиха младите специалисти.

„Повече са сходствата между нашата система за приобщаващо образование и българската. Основаната разлика е, че у нас има две министерства. Висшето образование е отделно от основното и началното. Всяко министерство работи с отделен бюджет и помага много за образователната интеграция, като отпуска финансиране на съответното учебно заведение“, каза Манжибаева.

Манталитетът на родителите е основното предизвикателство, споделиха гостите ни.

„Една част от родителите искат да скрият проблемите и изпращат детето в общообразователно училище, а други искат да помогнат на децата си в намирането на безопасна среда и ги изпращат в специализирани училища. Ние сме медиатори и се опитваме да помогнем на родителите да вземат правилното решение“, допълни Манжибаева.

Сподели тази новина

Прочетете нашите новини

Европейски проект търси възможните решения за приобщаващото образование по време на глобални кризи 

На 27.09. 2022г. беше проведена работна среща по проект BRIES-Изграждане на устойчивост чрез приобщаващи образователни системи  на Европейската агенция за специални образователни потребности в Министерство на образованието

ПРОЧЕТИ ОЩЕ »