Екипът на РЦПППО-София-град и професор Мира Цветкова – Арсова проведоха среща с трима докторанти от Казахстански национален педагогически университет в Алмати. Това са Досжан Токтарульи, Замзагуль Жуксупбекова и Жанар Манжибаева.
В Казахстан се развива приобщаващо образование от 2011 година, а над 2000 деца имат специални образователни потребности. В страната има 99 специализирани училища.
„В Казахстан има много деца със СОП. Решихме да работим в тази сфера, защото искаме да помогнем за тяхната интеграция“, споделиха младите специалисти.
„Повече са сходствата между нашата система за приобщаващо образование и българската. Основаната разлика е, че у нас има две министерства. Висшето образование е отделно от основното и началното. Всяко министерство работи с отделен бюджет и помага много за образователната интеграция, като отпуска финансиране на съответното учебно заведение“, каза Манжибаева.
Манталитетът на родителите е основното предизвикателство, споделиха гостите ни.
„Една част от родителите искат да скрият проблемите и изпращат детето в общообразователно училище, а други искат да помогнат на децата си в намирането на безопасна среда и ги изпращат в специализирани училища. Ние сме медиатори и се опитваме да помогнем на родителите да вземат правилното решение“, допълни Манжибаева.